Młodzi – zwrot na prawo?

Młodzi - zwrot na prawo?

Na ile prawdziwa jest tak często formułowana ostatnio diagnoza, o rosnącej popularności poglądów prawicowych wśród polskiej młodzieży; czy faktycznie można mówić o jej zwrocie, “skręcie” w kierunku postaw i zachowań radykalnie nacjonalistycznych?

To był główny temat naszej debaty, która 11 października odbyła się w Fundacji FCP i działającym w jej ramach  Centrum Edukacji Społecznej – “Doświadczenie i Przyszłość” (DiP).  

Naszymi panelistami byli: prof. UW,  dr. hab Michał BilewiczMichał Łuczewski  – dyrektor programowy Centrum Myśli Jana Pawła II i członek Narodowej Rady Rozwoju u Prezydenta oraz  dr Łukasz Jurczyszyn, Collegium Civitas.

Debatę prowadził  dr Adam Leszczyński  – PAN, Gazeta Wyborcza.

Punktem wyjścia debaty były wyniki sondażu przeprowadzonego tuż przed ubiegłorocznymi wyborami parlamentarnymi przez socjologów  z  Centrum Badań nad Uprzedzeniami UW   oraz z  Centrum Interwencji Socjologicznych Collegium Civitas.

Badania przeprowadzono na próbie 1036 Polaków w wieku od 18 do 30 lat. Ich celem było wyjaśnienie społeczno-psychologicznego podłoża preferencji politycznych młodych Polaków oraz potencjalnej roli debaty wokół kwestii uchodźców, jako czynnika wpływającego na preferencje młodego pokolenia wyborców.

Wbrew pozorom, wyniki nie były jednoznaczne. Wprawdzie w badanej grupie zdecydowana większość deklarowała oddanie głosu na prawicowe partie polityczne (bardziej konserwatywne, narodowe, czy wręcz skrajnie prawicowe), ale jednocześnie wyniki badań sugerują, że profil przeciętnego młodego polskiego wyborcy jest dość daleki od radykalizmu prawicowego (skala RWA i SDO).

Niżej zamieszczamy zapis filmowy debaty.

Część I

Część II

Galeria