25 grudnia 1991 r Michaił Gorbaczow przed kamerami TV oficjalnie ogłosił ustąpienie ze stanowiska Prezydenta ZSRR. Zaraz potem na Kremlu spuszczono flagę czerwoną i podniesiono trzykolorową, rosyjską. W ten sposób Związek Radziecki przestał istnieć, jako samodzielny podmiot prawa międzynarodowego.
W tym roku minęło równo 25 lat od tamtych wydarzeń. Dla jednych były one początkiem „końca historii”, podczas gdy dla innych – „największą katastrofą geopolityczną XX wieku”. Co do jednego panuje zgoda: rozpad ZSRR oznaczał całkowitą zmianę ładu światowego, opartego na rywalizacji dwóch systemów ideowo-politycznych.
Jak z tej perspektywy ocenić minione ćwierć wieku? Jak w zmienionej sytuacji odnalazły się Rosja i inne państwa powstałe po rozpadzie ZSRR? Wreszcie, czy i na ile Zachód wykorzystał swoją szansę, jaką była wygrana w trwającej przez dziesięciolecia „zimnej wojnie”?
Na te pytania szukaliśmy odpowiedzi podczas całodniowej konferencji pt. „25 lat bez ZSRR”, organizowanej przez Fundację FCP i działające w jej ramach Centrum DiP.
Dyskusja prowadzona była (16.12.2016) podczas dwóch paneli. W pierwszym, zatytułowanym „Imperium po imperium, czyli Rosja i świat poradziecki”, uczestniczyli: Agnieszka Magdziak-Miszewska, Marek Menkiszak i Grzegorz Gromadzki. Dyskusję moderował Sławomir Popowski, były wieloletni korespondent w Moskwie.
W panelu drugim: „Nowa geopolityka – świat bez ZSRR” – wystąpili: Adam Balcer, Jacek Cichocki, prof. Roman Kuźniar i Eugeniusz Smolar. Dyskusję prowadziła: Agnieszka Magdziak-Miszewska
Podczas spotkania udostępniono również broszurę „Koniec Imperium” Sławomira Popowskiego, który jako korespondent PAP, był świadkiem pieriestrojki i rozpadu Związku Radzieckiego
Niżej zamieszczamy zapis filmowy z obu paneli.
Panel I – „Imperium po imperium”
Część I
Część II
Panel II – Nowa geopolityka – świat bez ZSRR
Część I
Część II
Galeria
/Foto: Tadeusz i Maciej Późniakowie/