PO/PiS – 20 lat później. Debata online

PO/PiS - 20 lat później. Debata online

W styczniu minęła 20 rocznica powstania PO, a w maju swój jubileusz 20-lecia obchodzić będzie PiS – partie, które w dwóch ostatnich dekadach całkowicie zdominowały nasz system polityczny, dając początek zupełnie nowego okresu w historii Polski. Dawny podział, który przez wiele lat wyznaczał główną oś politycznego sporu – tj.podział na postkomunę i solidarność – odszedł do historii, a jego miejsce zajął jeszcze bardziej fundamentalny spór – już nie tylko o politykę, lecz także o model rozwoju i ustrój państwa.

Jaki jest więc bilans tego 20 – lecia? Czym był miraż PO/PiSu, który przetrwał zaledwie do wyborów 2005 r, a narastający od tego czasu konflikt polityczny dwóch najsilniejszych ugrupowań post-solidarnościowych doprowadził do destrukcji państwa – jego systemu konstytucyjnego, prawnego i instytucjonalnego, budowanego wg modelu liberalno-demokratycznego? Czy uda się go jeszcze naprawić i odbudować, a także jakie warunki muszą być spełnione, aby stało się to możliwe?

Na te pytania, podczas debaty on line, zorganizowanej 9 lutego 2021 przez Fundację FCP oraz działające w jej ramach Centrum Edukacji Społecznej DiP – odpowiadali:Waldemar Kuczyński, prof. Radosław Markowski, Aleksander Smolar, dr. Robert Sobiech oraz prof. Wiesław Władyka.

Debatę prowadził red. Jan Ordyński. Całość była transmitowana na żywo na FB, na stronie Fundacji Centrum Prasowe dla Krajów Europy Środkowo-Wschodniej, a także przez Video-KOD.

I jeszcze jedno: debata pt. PO/PiS – 20 lat później, była dedykowana Stefanowi Bratkowskiemu, założycielowi naszej Fundacji, który – niestety ze względu na stan zdrowia – nie może w niej bezpośrednio uczestniczyć. Po wyborach 2005 r, a także po katastrofie smoleńskiej – powiedział otwierając spotkanie Sławomir Popowski – Stefan Bratkowski wielokrotnie ostrzegał przed skutkami narastającego konfliktu politycznego. Wówczas jego opinie uważano za nazbyt pesymistyczne i przesadzone, ale -jak pokazało życie i historia – jego diagnozy były słuszne.

Niżej zamieszczamy pełny zapis filmowy debaty